Демографічна загроза після війни: експертка попереджає про можливу масову еміграцію чоловіків

Масова еміграція після війни / Фото: Getty Images

Після завершення воєнного стану Україна може зіткнутися з новою хвилею еміграції – цього разу чоловіки можуть покинути країну, щоб приєднатися до своїх сімей, які виїхали за кордон.

Про це в інтерв’ю ВВС заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. Вона наголосила, що цей ризик не можна ігнорувати, адже від нього залежатиме майбутнє країни.

Ключова проблема – повернення жінок

Лібанова переконана, що Україна повинна докласти максимум зусиль для повернення жінок, які виїхали з дітьми у перші місяці повномасштабного вторгнення. В іншому разі їхні чоловіки, залишившись без сім’ї, будуть змушені їхати слідом.

«Якщо не повернути жінок, поїдуть чоловіки. Це серйозна загроза, яку варто враховувати при розробці державної політики», – наголошує експертка.

На її думку, головні фактори, які зможуть стримати виїзд українців, – це стабільна економіка, відновлення інфраструктури та безпека. Важливу роль відіграє також наявність високооплачуваної роботи, доступ до базових послуг та нормальні умови життя.

Чи є шанс повернути молодь?

Окремо Лібанова зазначила, що Україна все ще має можливість повернути юнаків, які виїхали неповнолітніми. Але це залежить від подальшого розвитку подій, зокрема, від термінів та умов завершення війни.

Попри складну ситуацію, експертка звернула увагу на те, що відключення електроенергії та інші побутові труднощі не спричинили нового сплеску еміграції. Більшість тих, хто виїхав, зробили це ще у 2022 році, і зараз основним завданням держави є створення умов для їхнього повернення.

Демографічні перспективи України

Раніше заслужена лікарка Ольга Богомолець заявила, що у разі збереження нинішніх тенденцій українська нація може опинитися під загрозою зникнення вже через 180 років. Відновлення демографічного балансу стане одним із ключових викликів для країни після війни.

Please Post Your Comments & Reviews

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *